Servis Tabanlı Ürün Mimarisi Tasarım Sorunları – Product Service System Design Problems

Yazılım mimarisinde zorlandığımız konulardan biri aynı sistem üzerinde somut ürünleri ve hizmet bazlı ürünleri bir arada satmak istediğimizde ortak bir yazılım mimarisi oturtabilmekti. Bu zorluk hem veritabanı hem de sınıf yapıları için geçerli bir durum.

Neden?
Bugünkü dünyada ürünlerle sağlanan hizmetler giderek daha çok yer tutmaktadır. Eskiden araba satışı yapıldıktan sonra üreticinin müşteriyle ilişkisi kesilirken, bugün gelinen noktada üreticilerin bir bölümü araçları kiralama modeliyle müşterilerine sunmaktadırlar. Yani müşteri arabayı değil, belirli sürelerle araç kullanma hizmetini almaktadır [2]. Bu durumda eskiden üretim tarafında kullanılan BT sistemleri yeni ihtiyaçlar için yetersiz hale gelmiştir.

serviceproductsubs-01

Ürünlere İlişkin Hizmetlerin Sınıflandırılması [3]

Zorluklar

Somutlaştırma,
Somut ürünlerde ürün stok kodunun yanında, ürün tanımı (ad, üretici kodu, vb.) gibi bilgiler kullanılırıken, servis bazlı ürünlerde servisin başlangıç, bitiş süresi, tanımı ve opsiyonel bazı diğer seçenekler söz konusu. Somut ürün satışından sonra buna ilişkin bakım, yenileme ve benzeri servis bazlı özelliklerin bilgilerinin tutulması ve bunlara ilişkin iş akışlarının tasarlanması gerekiyor. Servis üyelikleri (sesli ve görüntülü iletişim), sigorta, finans, eğitim, tatil ve yazılım gibi hizmet ağırlıklı ürünlerde ise satış sonrasında yerine getirilmesi gereken işlemler ağırlık kazanmaktadır.

Somut ve Servis Tabanlı Ürünlerin Karşılaştırması

serviceproductmapping-02

Servis ve Somut Ürün Karşılaştırması

Zorluklar

Hem ürün hem de servis bazlı sistemlerde değişiklik talepleri karşısında karşılaşılabilecek zorluklar,

  • Bağımlılık yönetimi: Bir değişikliğin sistemdeki diğer nesneler üzerindeki etkisi
  • Yeni değişiklik noktaları: Sisteme yeni değişiklik noktalarının eklenmesi.
  • Sistem tasarımın değiştirilmesi: Değişen ihtiyaçlar doğrultusunda tasarımın değişmesi. İçlerinde ne pahalı olan güncellemedir.

Çözüm Yöntemleri

  • Ayrık Sistemler: Somut ve servis bazlı ürünlerin ayrı sistemler sahip olması. Aradaki ilişkinin paylaşılan ürün tekil numaraları üzerinden sağlanması.
  • Karma Sistemler: Ayrım yapılmaksızın somut ürünleri ve hizmetleri tek bir sistemde barınması.
  • Tümleşik Sistemler: Somut ürünler ve bunlara ilişkin hizmetleri ayrık yapılarda olmasına karşın aralarında güçlü bağların olması.

Bağlantılar,

[1] http://www.servicedesignresearch.com
[2] Oksana Mont (2002). “Clarifying the Concept of Product-Service System”(PDF). Journal of Cleaner Production 10 (3): 237–245. doi:10.1016/S0959-6526(01)00039-7.
[3] Brezet, H. (2000). Product-Service Substitution: Examples and Cases from the Netherlands. In Mont, O. & Ryan, C. (Eds.), “Funktionsförsäljning” – productservice systems, AFR-report 299 (pp. 16-18). Stockholm: Swedish EPA.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s